Meistarība un tradīcijas

Mēs apzināti izvēlamies godāt mūsu priekšgājēju amatniecības tehnikas, veidojot traukus ar rokām. Šādu procesu masveida rūpniecība nevar atdarināt.

Māla ripas
Attīrīts māls noglabāts vēsā pagrabā

Māla ceļš, no A līdz Z

Ieskaties māla trauku tapšanas procesā un mūsu ražotnes aizkulisēs. Viss sākās ar mālu, kuru iegūstam tepat netālu esošajā Liepas karjerā. To attīrām un filtrējam, lai iegūtu tīru materiālu. Uzglabājām attīrītu mālu pagrabā, lai viegli un ātri tam varētu piekļūt un sagatavot tālāk to ar vakuumpresi podniekiem. Mūsu meistari strādā ar virpu un veido katru trauku ar rokām, izmantojot ģipša formas, kuras arī veidojam tepat VAIDAVA CERAMICS ražotnē.

Kad trauks izveidots, tas tiek apstrādāts un uzsāk savu dabīgo žūšanas procesu. Šajā procesā trauks apkalst un lēnām gatavojas pirmajai apdedzināšanai. Pēc tam seko trauku slīpēšana un pulēšana, ko nereti mēdz uzskatīt par visai garlaicīgu posmu. Taču, mūsuprāt, tas ir harmonisks un mierīgs brīdis. Trauki tiek rudīti ap 1000 grādu temperatūrā pirmajā reizē.

Visbeidzot glazējam traukus –dažiem tikai iekšpusi, citiem arī ārpusi, kam seko otrā apdedzināšana vismaz 36 stundu garumā 1000 grādos.

Māla bļodas un šķīvji sakrāmēti pirms ievešanas ceplī
Trauki izņemti no krāsns pēc otrās apdedzināšanas

Māla ceļš, no A līdz Z

Ieskaties māla trauku tapšanas procesā un mūsu darbnīcas aizkulisēs. Viss sākās ar mālu, kuru iegūstam tepat netālu esošajā Lodes karjerā. To apstrādājam, lai iegūtu pareizo konsistenci. Formējam mālu uzglabāšanai ērtā veidā, lai keramiķi viegli un ātri tam varētu piekļūt. Mūsu meistari strādā ar virpu un veido katru trauku ar rokām, izmantojot īpašas ģipša formas, kuras arī darinām tepat VAIDAVA CERAMICS darbnīcā.

Kad forma izveidota, katrs trauks tiek žāvēts. Žāvēšanas procesā trauks apkalst un kļūst gatavs dedzināšanai. Traukus dedzinām 1000 grādu temperatūrā. Mēs izmantojam elektrisko krāsni (cepli), lai samazinātu uzsilšanas laiku un tādējādi patērētu mazāk neatjaunojamos dabas resursus.

Pēc tam seko trauku slīpēšana / pulēšana, ko nereti mēdz uzskatīt par visai garlaicīgu posmu. Taču, mūsuprāt, tas ir harmonisks un mierīgs brīdis. Visbeidzot glazējam traukus – dažiem tikai iekšpusi, citiem arī ārpusi.

Latvijas sarkanā māla tuvplāns
Latvijas sarkanais māls

Vietējais, Latvijas māls

Mūsu māls nemēro tālu ceļu. To iegūstam no tepat netālu esošā Lodes karjera – vien 10km no mūsu darbnīcas. Šādā veidā varam samazināt savu CO2 pēdas nospiedumu. Izmantojot vietējos izejmateriālus, varam veicināt arī mūsu kopienas ekonomisko attīstību un stiprināt savstarpējās attiecības. Tāda kārtīga kaimiņu būšana. Uzzini, kā vēl mēs praktizējam videi saudzīgu domāšanu VAIDAVA CERAMICS ikdienā.

Keramiķe Laima Grigone
Laima savā laimīgajā vietā – darbnīcā, kas atrodas “Urštēnos“, Latvijā

Dizaina autors

Divas VAIDAVA CERAMICS kolekcijas tapušas sadarbībā ar talantīgo keramiķi Laimu Grigoni. Viņa izstaro skaistumu vienkāršībā ikdienišķos priekšmetos. Viņa spēj apvienot mūsdienīgu ziemeļniecisko minimālismu ar izturību, kvalitāti un roku darba meistarību. Mūsu saskanīgās vērtības ir vainagojušās divās divās kopīgās kolekcijās – Eclipse un Eclipse Gold. Mūsu kopdarbam raksturīga vienkāršība, trauku funkcionālisms un tīrās līnijas.

Eclipse kolekcija

Bezmaksas piegāde visiem pasūtījumiem virs 70€

Skatīt visus produktus